Dentálna hygiena

 
Baktérie, ktoré sa nachádzajú v zubnom povlaku a kameni, spôsobujú okrem zubného kazu a zápachu z úst najmä zápal ďasien, ktorý sa prejavuje ich krvácaním, napríklad pri čistení zubov. Pri neliečení môže prejsť do parodontitídy, čo je zápal závesného aparátu zuba, nasledovať môže kývavosť a strata zuba. Navyše, ak sa bakteriálne toxíny dostanú z úst krvným obehom do celého tela, ohrozujú kardiovaskulárny systém a ostatné orgány.  
Všetko by teda malo začínať dôkladnou profesionálnou dentálnou hygienou, a, čo je nemenej dôležité, inštruktážou a nácvikom správnej techniky čistenia zubov. Je nevyhnutné, aby pacient vedel, ako sa má o svoje zuby a ďasná správne starať aj doma a zachoval si zdravý a krásny úsmev. Čisté prostredie bez zápalu ďasien je tiež podmienkou kvalitného ošetrenia zubného kazu.
Nesprávnou technikou a používaním nevhodných pomôcok ústnej hygieny si ale môžete spôsobiť odhalenie krčkov zubov a citlivosť zubov a ďasien. Preto je u nás súčasťou dentálnej hygieny okrem odstránenia povlakov a zubného kameňa ultrazvukom, polishingu ( čistenia zubov rotačnou kefkou a pastou ) a fluoridácie na posilnenie zubnej skloviny, aj inštruktáž správnej techniky čistenia zubov priamo v kresle, pričom pacient od nás dostáva kvalitnú zubnú kefku a medzizubnú kefku. Najmä pravidelné používanie medzizubnej kefky alebo inej pomôcky na čistenie medzizubného priestoru je dôležité, pretože len jeho mechanické vyčistenie zabezpečí odstránenie zvyškov potravy a povlaku. Podstatný je ale jej správny výber a používanie, preto Vás to naučíme.
Profesionálnu dentálnu hygienu odporúčame absolvovať každých šesť mesiacov, v prípade parodontologických pacientov aj častejšie.